پروژه 10.000 واحد مسكوني جمهوري بوليواري ونزوئلا      
   
اطلاعات پايه
كارفرما: وزارت مسكن جمهوري بوليواري ونزوئلا
مدت قرارداد: 36 ماه
نوع قرارداد:  EPC (مهندسي، تدارك، ساخت)
محل كار: كشور ونزوئلا (استان‌هاي مناگاس، پرتوگسا، كه دز، گوآريكو)
تاريخ شروع پيمان: اسفند 1384
     
       
شرح كلي پروژه
پروژه 10.000 واحد مسكوني ونزوئلا بزرگترين قرارداد صدور خدمات فني و مهندسي در تاريخ ايران و نيز سريع‌ترين پروژ‌ه‌ خانه‌سازي با روش بتن‌ مسلح در جهان است كه طي يك قرارداد مابين كشور ايران و جمهوري بوليواري  ونزوئلا اجرا مي‌شود. طبق اين قرارداد فرآيند مهندسي، تدارك و ساخت 10.000 واحد مسكوني در چهار شهرك مختلف به شركت كيسون واگذار شده‌است. اين چهار شهرك در سايتهاي ماتورين، آكاريگوا، سن كارلوس و كالابوسو واقع شده‌اند. مشخصات هر يك از سايت‌ها به شرح زير است:
   
       
       
سايت ماتورين:
اين سايت در استان مناگاس، با مساحت تقريبي 51 هكتار، در زمين لاپوئنته در قسمت جنوبي شهر ماتورين و در فاصله 512 كيلومتري از شهر كاراكاس قرار گرفته‌است.
   
   
سايت آكاريگوا:
اين سايت در استان پرتوگسا، با  مساحت تقريبي 33 هكتار، در زمين  ال پيلار واقع شده‌است. منطقه پيلار در شمال جاده آكاريگوا به پايارا قرار گرفته و 332 كيلومتر از كاراكاس فاصله دارد.
     
       
سايت سن كارلوس:
در استان كه‌دز، با مساحت تقريبي 52 هكتار، در قسمت شمال شرقي سن كارلوس و 255 كيلومتري كاراكاس قرار دارد.
     
       
سايت كالابوسو:
در استان گوآريكو، با مساحت تقريبي 71 هكتار، در جنوب غربی شهر کالابوسو و در فاصله 268 كيلومتري كاراكاس واقع شده‌است.
     
       
دامنه كار
دامنه كار و فعاليت كيسون در اين پروژه شامل طراحي اوليه شهرسازي؛ طراحي اوليه، پيشرفته و اجراي بلوكهاي مسكوني؛ ساختمان‌هاي جنبي، زير ساخت‌ها، محوطه سازي كامل سايت‌ها و همچنين تأمين و تدارك كليه ماشين‌آلات، تجهيزات، كالاها و مصالح مورد نياز پروژه است.
     
       
ساختمانهاي مسكوني
در هر شهرك 2500 واحد مسكوني در بلوك‌هاي 4 طبقه ساخته مي‌شود. 66% واحدها سه خوابه و 34% واحدها دو خوابه هستند. مساحت ناخالص واحدهاي سه‌ خوابه 30/85 مترمربع، مساحت واحدهاي دو خوابه 80/68 مترمربع و سطح ناخالص كل زيربناي واحدهاي مسكوني 925.000 متر مربع است.
   
 
 
       
ساختمان‌هاي جنبي
طراحي اوليه، طراحي پيشرفته و امور اجرايي ساختمان‌هاي جنبي از ديگر خدمات شركت كيسون، در قرارداد اين پروژه است. ساختمان‌هاي جنبي براي تكميل عملكرد ساختمان‌هاي اصلي احداث مي‌گردند. ساختمان‌هاي مورد نياز هر شهرك شامل فضاهاي آموزشي، فرهنگي،‌ درماني، تفريحي، ورزشي و ايستگاه پليس است. سطح ناخالص ساختمان‌هاي جنبي، به طور تقريبي 65.000 مترمربع است.
       
زير ساخت ها
اجراي زيرساخت‌ها نيز بخشي از خدمات انجام پروژه است. در اين بخش، شبكه دسترسي، پاركينگ‌ها، جمع‌آوري آب‌هاي سطحي، محوطه‌سازي، درخت‌كاري، تأمين روشنايي و نور پردازي و... در دستور كار قرارگرفته ‌است. احجام اصلي عمليات اجراي اين بخش به شرح زير است:
خيابانها 400.000 متر مربع
پاركينگ روباز 200.000 متر مربع
محوطه سازي نهائي 1.000.000 متر مربع
شبكه‌هاي جمع آوري فاضلاب، جمع‌آوري آب‌هاي سطحي، توزيع‌ آب مصرفي، خطوط تلفن، كابل كشي برق و شبكه گاز كلاً 1.175.000 متر طول.
 
ويژگي‌هاي طراحي معماري و شهرسازي پروژه
كيسون در اين پروژه براي ايجاد فضاي مناسب زندگي، تمام استانداردهاي طراحي شهري را در نظر گرفته است. ايجاد يك محيط كالبدي مطلوب، تأمين امنيت و ايمني ساكنان، فراهم آوردن دسترسي‌هاي بهينه براي عابران، خلق يك فضاي مطلوب براي زندگي، احراز پايداري از نظر اقتصادي، زيست محيطي و اجتماعي و كاهش عواقب ناشي از حوادث طبيعي مانند زلزله، سيل، رانش زمين و طوفان از ويژگي‌هاي طراحي معماري و شهرسازي اين پروژه است. در اين راستا اقداماتي از جمله بررسي انواع مختلف واحدهاي مسكوني، در دسترس قراردادن مسيرهاي اصلي و فرعي، كنترل حجم و سرعت ترافيك، طراحي سطوح پياده‌، سواره، مسيرهاي حمل و نقل عمومي و پاركينگ، فراهم‌ آوردن تسهيلات و خدمات جانبي، بهينه‌سازي مصرف انرژي از طريق طراحي هم‌ساز با اقليم و استفاده از مصالح با امكان به‌كارگيري مجدد، حفظ اصول ايمني با رعايت فواصل ساختمان‌ها و مكان‌يابي مناسب براي كاربري‌هاي مختلف صورت گرفته است. براي تأمين فضاي زيستي مطلوب، فضاهاي باز و نيمه باز عمومي، بازي كودكان، فضاي سبز و نيز تسهيلات و خدمات جانبي در نظر گرفته شده است.
 
 
سازمان EPC (مهندسي، تدارك، ساخت) پروژه
در پي عقد قرارداد، كميته فني پروژه از مجرب‌ترين مهندسان در رشته‌هاي مورد نياز مانند معماري و شهرسازي، سازه و سيويل، تاسيسات برق و مكانيك و نمايندگاني از بخش اجرا به منظور ايجاد ارتباط موثر بين سه بخش پروژه (مهندسي- تدارك- ساخت) تشكيل شد. اين كميته تاكنون با مديريت بر مشاورين داخلي، منطبق با استانداردهاي جهاني و مقررات كشور ونزوئلا، اقدام به تهيه طرح‌ها و نقشه‌ها نموده و در مقاطع مختلف با حفظ سازگاري طرح با فرهنگ مردم ونزوئلا، تكيه بر دانش مهندسي ارزش را به منظور بهينه كردن هزينه‌ها در دستور كار خود قرار داده و حدود 1500 شيت نقشه در ديسيپلين‌هاي مختلف جهت اجراي نهايي به كارگاه‌ها ابلاغ كرده است. كميته فني از طريق تائيد مدارك و فهرست رويه‌ها و آزمايش‌هاي واحد QA (تضمين كيفيت) و QC (كنترل كيفيت)، به طور منظم كيفيت عمليات اجرايي را كنترل مي‌كند.
   
 
سرعت، كيفيت، هزينه
كيسون با تكيه بر سوابق و تجربيات گذشته با اعمال مديريت كيفيت فراگير و به كارگيري يكي از پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي صنعتي انبوه‌سازي مسكن، به ركوردهاي بي‌سابقه اي در پروژه ونزوئلا دست يافته است؛ به طوري‌كه هم اكنون عمليات اجرايي سازه بتني حدود 9500 واحد از ده هزار واحد مسكوني به پايان رسيده و به دنبال آن عمليات تكميلي واحدهاي مسكوني نيز در حال اجرا است. سرعت اجراي پروژه در بخش احداث سازه واحدهاي مسكوني به 24 واحد در 24 ساعت در كل پروژه رسيده است كه با احتساب 8 ساعت كار مفيد روزانه، سرعت ساخت معادل يك واحد مسكوني در هر 20 دقيقه است. همچنين، اجراي سازه بتني بالغ بر 600 واحد مسكوني كه كيسون در هر ماه در ونزوئلا مي‌سازد، مستلزم حدود 23000 متر مكعب بتن‌ريزي در ضخامت‌هاي مختلف در ماه است كه به عنوان يك ركورد قابل توجه در سطح جهان به نام فرزندان ايران زمين ثبت شده است. كيسون با تمهيدات مديريتي و پشتيباني و تامين تجهيزات، مصالح و نيروي انساني مورد نياز پروژه، ماه‌هاست كه اين راندمان را حفظ كرده است. نظام مديريت كيفيت فراگير، سرعت و كيفيت پروژه را تحت كنترل دارد. به علاوه، كليه قالب‌هاي اصلي پروژه كه همگي در ايران ساخته شدند، قبل از ارسال به ونزوئلا در ايران آزمايش و عملاً يك مجموعه آپارتماني با آنها ساخته شد و از اين طريق مشكلات احتمالي در پروژه به حداقل ممكن كاهش يافت. سيستم صنعتي انبوه‌سازي كيسون (بتن آرمه يكپارچه درجا) در كشور ونزوئلا، كارگاه ساختماني را به يك خط توليد انبوه‌سازي صنعتي مسكن تبديل كرده است. واحدهاي مسكوني ساخته شده با اين سيستم، از عمر مفيدي حداقل دو برابر روش‌هاي متعارف برخوردار بوده و با هزينه‌اي به مراتب كم‌تر، در برابر شديدترين زلزله‌ها مقاوم مي‌باشند. عظمت كاري كه فرزندان اين مرز و بوم در آن سوي كره زمين انجام مي‌دهند، زماني هويدا مي‌شود كه هزينه پروژه با روش «هــزينه چرخه حيات» (Life-cycle costing)، با در نظر گرفتن مزيت‌هاي اجتماعي و زيست محيطي طرح محاسبه شود.
   
تامين نيروي انساني، آموزش، انتقال فناوري
هم‌اكنون بالغ بر 500 نفر از ايرانيان در سطوح مختلف از مديران و مهندسان گرفته تا كارشناسان، تكنسين‌ها، كاردان‌ها و كارگران ماهر و كارآزموده در پروژه مشغول به كار شده‌اند و در كشوري كه سنديكاهاي كارگري پشتيباني قاطعي از نيروي كار بومي مي‌كنند و اعتصاب‌هاي كارگري يكي از مهمترين مشكلات پروژه‌ها است، كيسون بيش از 4700 نيروي بومي را مديريت مي‌كند. سرعت و كيفيت بالاي پروژه كه حاصل كار و تلاش بي‌وقفه‌ی مديران و متخصصان ايراني است، باعث شور و شوق وافري در پرسنل ونزوئلايي شده، به طوري كه در غالب موارد بازده يا راندمان‌ اجرايي از آنچه در برنامه‌ريزي‌ها لحاظ شده، بالاتر بوده است. هم اكنون انتقال تكنولوژي ساخت اين پروژه با آموزش نيروي كار ونزوئلايي توسط متخصصان ايراني در حال انجام است. كيسون در فاصله يك سال و نيم، نيروي انساني خود در پروژه ونزوئلا را از  1650 نفر در فوريه 2007 به بيش از 5200 نفر در حال حاضر رسانده است. تاكنون بيش از 4700 نفر از پرسنل بومي به مدت حداقل 3 ماه آموزش حين كار با ايراني‌ها ديده‌اند و به صورت مستقيم در پروژه مشغول به كار شده‌اند. لذا انتقال تكنولوژي ساخت صنعتي با آموزش نيروي كار ونزوئلايي توسط متخصصين ايراني، دستاوردي مازاد بر ساخت شهرك‌هاي مسكوني براي مردم ونزوئلا است.
   
       
سيستم مديريت كيفيت فراگير
جهت پياده سازي موثر روش صنعتي انبوه سازي مسكن با استفاده از سيستم بتن آرمه يكپارچه در جا كه تركيبي از ابزار صنعتي و مديريت پيشرفته مي باشد، شركت كيسون با استقرار نظام مديريت كيفيت فراگير اقدام به تعريف خط مشي كيفي پروژه كرده است. هدف اين سيستم مديريت و كنترل توالي و ترتيب كارها با دقت دقيقه مي باشد. مقوله مديريت كيفيت فراگير شامل بخش هاي زير است:

تضمين و طرح كيفيتQA/QP
فعاليت اين حوزه در راستاي نظارت بر عملكرد بخش هاي مديريت كيفيت فراگير، رياست كارگاه‌ها و پشتيباني صورت مي‌گيرد. كنترل و نظارت در اين بخش از مسئوليت‌هاي مدير پروژه است.  

كنترل كيفيت  QC
كنترل تمامي آيتم‌هاي ساخت و ساز در اين بخش از طريق تهيه و تكميل چك ليست‌هايي كه با توجه به مشخصات، نوع و نحوه فعاليت واحدهاي اجرايي تهيه شده‌اند، صورت مي‌گيرد. اين چك ليست‌ها به عنوان سابقه كيفي ثبت و از آنها به عنوان شناسنامه كيفي ساختمان استفاده مي‌شود.

دفتر فني
دفتر فني علاوه بر مسئوليت‌هايي كه شامل متره، برآورد، تهيه صورت وضعيت و دستور كارها مي شود، وظيفه بررسي و تحليل فرم‌هاي اصلاحي و ارائه دستور كارهاي جديد را نيز به عهده دارد.

برنامه ريزي و كنترل پروژه
بخش برنامه ريزي و كنترل پروژه با هدف ايجاد يك نظام اطلاع رساني سريع، اقدام به تدوين برنامه هاي زمان بندي جامع، جريان نقدينگي، گزارش‌هاي پيشرفت و داشبوردهاي مديريتي  پروژه مي‌كند.

فناوري اطلاعات  IT
علاوه بر ايجاد ارتباط اينترنتي با دفتر مركزي، يك وب سايت داخلي در كارگاه ايجاد مي‌كند كه كليه مدارك در آن طبقه بندي شده و قابل رديابي هستند.

بهداشت حرفه اي، ايمني و محيط زيست  HSE
براي به حداقل رساندن نفر/ ساعت حوادث ناتوان كننده در كارگاه‌ها، كميته‌اي با اين عنوان و تحت كنترل كميته  HSE مركزي تشكيل مي‌شود. اين كميته دستورالعمل‌هاي ايمني و بهداشت را در كارگا‌ها اجرا مي‌كند. در بخش HSE گزارش‌هاي روزانه، گزارش‌هاي حوادث و آمار ماهيانه حوادث، مطابق استانداردهاي بين المللي، تهيه و مستند سازي مي‌شود.

منابع انساني و آموزش حين كار HR/OJT
جذب نيروهاي انساني و آموزش دادن به آنها توسط نيروهاي مجرب به‌منظور تربيت نيروهاي كارآمد از وظايف اين بخش است.

يادگيري سازماني  OL
در اين بخش كليه مدارك پروژه مستند سازي شده و روند بهبود فعاليت‌‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرد. مدارك مذكور علاوه بر اينكه به جمع آوري دانش پروژه كمك مي‌كند، براي استـفاده در پــروژه‌هاي مشابه نيز بـه كار مي‌رود.

رضايت مشتري CS
طرح اوليه به‌ گونه‌اي طراحي مي‌شود كه با خواسته‌هاي كارفرما و مصرف كننده نهايي هماهنگ باشد. در اين بخش با ايجاد سيستم ارتباطي مستمر با كارفرما و مصرف كننده نهايي و ثبت خواسته‌هاي آنها، در صورت نياز، طرح‌ها مجدداً بازنگري شده و با نظرات و خواسته‌هاي آنها انطباق داده مي‌شوند.
   
 
 
 
 
 
دستاوردهاي پروژه براي اقتصاد و جامعه مهندسي ايران
پروژه ونزوئلا بزرگترين صادرات خدمات فني و مهندسي در نوع خود در تاريخ ايران و سريعترين پروژه انبوه‌سازي با روش بتن مسلح در جهان است. پروژه ونزوئلا و توانمندي‌هاي فني و مهندسي حاصل از آن، اين ظرفيت را ايجاد كرده است كه در هر سال، ده هزار واحد مسكوني در هر نقطه از جهان بسازيم. در پروژه ونزوئلا مديران و مهندسان بسياري تربيت شده‌اند كه قادرند در سطح بين‌المللي و در تراز جهاني كار و با شركت‌هاي مطرح بين‌المللي رقابت كنند.
در طي پروژه حدود 6000 تن كالاي ساخته شده از ايران به كشور ونزوئلا صادر شد كه علاوه بر كمك به اقتصاد ملي از طريق اشتغال‌زايي و افزايش درآمد ناشي از صادرات غيرنفتي، كالاهاي ايراني را نيز به كشور ونزوئلا معرفي كرد. پروژه ونزوئلا نشان داد كه مهندسان و مديران ما مي‌توانند يك سيستم تماماً صنعتي را طراحي، تدارك و اجرا كنند كه به رفع يكي از مبرم‌ترين نيازهاي حدود سه ميليارد از مردم جهان، با سرعت، كيفيت و هزينه مناسب پاسخ دهد؛ و اين يك دستاورد بزرگ ملي است. اكنون كيسون به لحاظ تعداد پرسنل، يكي از عظيم‌ترين كارگاه‌هاي ونزوئلا را دارد و در چهار كارگاه كيسون، نزديك به 6000 نيروي انساني مشغول به كار هستند. مديريت اين تعداد پرسنل دركشور ونزوئلا براي خودشان هم تعجب‌آور است، زيرا در ونزوئلا، كارخانه‌هاي بزرگ با 100 الي 120 نفر نيروي انساني كار مي‌كنند.  
     
       
دستاوردهاي پروژه براي اقتصاد و مردم ونزوئلا
پروژه ونزوئلا تاثيرات فراواني بر اقتصاد و مردم ونزوئلا داشته است كه مهم‌ترين آنها از قرار زيرند:
  تامين سرپناه ايمن و مقاوم براي حدود پنجاه هزار نفر از مردم ونزوئلا در مدت سه سال.
  آموزش حدود 6000 نفر نيروي كار بومي در حرف مختلف و تبديل آنها به كارگران ماهر كه به آنها امكان داد با افزايش درآمدشان، سطح زندگي خود را بهبود بخشند.  
  اشتغال‌زايي براي حدود 12 هزار نفر از مردم ونزوئلا به طور غيرمستقيم، فعال كردن حدود 300 واحد صنعتي و توليدي و كلاً كاهش سه درصدي بيكاري در ونزوئلا.  
  پروژه با اجراي يك برنامه گسترده «مسئوليت اجتماعي»، از جمله تعمير و احداث مراكز آموزشي، فرهنگي، ورزشي، بهداشتي و درماني، كمك به موسسات خيريه، تعمير يا احداث پل و جاده، كمك به شهرداري‌ها و ساير ارگان‌هاي محلي و ...، تلاش كرده در حد توان به مردم ونزوئلا خدمت كند و اثري ماندگار از انسان دوستي ايرانيان در كشور ونزوئلا بر جاي گذارد و از اين طريق، سهم خود را در اشاعه فرهنگ كشورمان و تحكيم دوستي دو ملت اداء كند. 

به طور خلاصه، پروژه ونزوئلا با تعهد ملي و اخلاقي نسبت به مردم ونزوئلا كار شده است و در نتيجه، ضمن امانت‌داري در هزينه و كيفيت پروژه، كمك به مردم شهرها در زمينه مسائل فرهنگي، بهداشتي و اجتماعي، به اندازه احداث واحدهاي مسكوني اهميت داشته است. بنابراين آنچه از كيسون و براي كيسون باقي خواهد ماند، دوستي و احترام متقابل، آثار فرهنگي و اجتماعي ايجاد شده و البته ده هزار واحد مسكوني با كيفيتي است كه هر كس كه سال‌ها بعد هم از آنجا گذر كند، خواهد گفت اينجا را ايراني‌ها ساخته‌اند.  
   
 
 
 
       
 
 
   
 


   
 © 1389كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت براي شركت كيسون محفوظ است.